Blog

Wesele w piątek – za i przeciw

Jeszcze kilka lat temu dniem, który poświęcony był na organizację wesel, była jedynie sobota. Odstępstwa od tej reguły zdarzały się sporadycznie i musiał być ku temu ważny powód. Współcześnie Pary Młode coraz częściej na tę najważniejszą uroczystość w życiu wybierają inny dzień tygodnia – niedzielę lub nawet kontrowersyjny piątek. To rozwiązanie ma wiele zalet ze względów praktycznych, ale też kilka wad. Czy wesele w piątek to dobry pomysł? Jakie są jego plusy i minusy? Wyjaśniamy!

Z artykułu dowiesz się, czy warto organizować wesele w piątek:

Czy warto organizować wesele w piątek?

Czy sobota to najlepszy dzień na wesele?

W dawnych czasach wesela trwały co najmniej tydzień. Współcześnie skrócono je do weekendu, chociaż Pary Młode coraz częściej rezygnują również z poprawin. Przyjęło się jednak, że najlepszym dniem na organizację uroczystości ślubnych jest sobota. Ma to przede wszystkim względy praktyczne – jest to dla większości gości dzień wolny, a przypadająca następnie niedziela to czas na odpoczynek i regenerację. Jednak dziś Pary Młode coraz chętniej wybierają na swoje wesele inny dzień tygodnia i najczęściej jest to piątek. Okazuje się bowiem, że to równie dobry dzień do zabawy co sobota.

Czy wzięcie ślubu kościelnego w piątek jest możliwe?

Piątek jako dzień ślubu wciąż budzi sporo kontrowersji – głównie wśród starszego pokolenia. O ile ze strony Urzędu Stanu Cywilnego nie ma z tym żadnego problemu, o tyle więcej formalności wymaga Kościół Katolicki. Piątek to dla katolików dzień upamiętniający Mękę Pańską i wedle zwyczajów należy się wtedy powstrzymywać od hucznych zabaw oraz jedzenia potraw mięsnych. Sam sakrament małżeństwa w piątek nie stanowi więc problemu, ale późniejsze wesele – już tak. A przynajmniej było tak do 2014 roku, kiedy Konferencja Episkopatu Polski zniosła wcześniejszy zakaz organizacji hucznych zabaw w piątki. Wyjątkiem jest jedynie czas Wielkiego Postu oraz Wielki Piątek. Urządzenie piątkowej uroczystości jest więc możliwe. Należy jednak pamiętać, że wielu katolików w tym dniu wedle zwyczaju pości, warto więc postarać się o udzielenie dyspensy.

Zdaniem eksperta

Piątek to coraz popularniejszy dzień na urządzanie ślubu konkordatowego z późniejszym weselem. Takie rozwiązanie ma kilka wad, ale również sporo zalet. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo wesela w piątki nie będą nikogo dziwić i staną się tak powszechne, jak te organizowane w soboty – mówi Jakub Mendyka z Twój Dzień.

Jakie są zalety wesela w piątek?

Ślub w piątek ma wbrew pozorom sporo plusów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze argumenty, przemawiające ZA organizacją wesela w tym dniu.

Więcej dostępnych terminów

Piątkowe przyjęcia ślubne wciąż nie są jeszcze tak popularne, jak imprezy organizowane w soboty. To oznacza, że znacznie łatwiej zarezerwować odpowiadający nam termin w urzędzie lub kościele, jak również na sali weselnej. Więcej wolnych terminów mają również usługodawcy, np. DJDJ wodzirej czy orkiestra. Pozwala to także na bardziej urozmaicony wybór atrakcji weselnych, takich jak fotobudka czy prosecco van.

Przeczytaj również: Przegląd najpopularniejszych atrakcji weselnych, które z pewnością zaskoczą Twoich gości

Niższe koszty

Ogromnym atutem piątkowych wesel są również mniejsze koszty. Oferty sal weselnych oraz usługodawców (DJ-ów i zespołów muzycznych, fotografów, florystów czy makijażystek) są zwykle znacznie niższe, niż w przypadku rezerwacji sobotnich terminów. Uroczystości ślubne obecnie nie należą do tanich, więc warto szukać oszczędności wszędzie, gdzie tylko jest taka możliwość i Pary Młode często decydują się na takie właśnie rozwiązanie.

Jeden dzień więcej na odpoczynek

W przypadku przyjęcia w sobotę na odpoczynek pozostaje jedynie niedziela, która często poświęcona jest również na poprawiny. Natomiast jeśli wesele odbywa się w piątek, na regenerację pozostaje cały weekend. Nawet jeśli na sobotę przypada drugi dzień zabawy, niedziela jest czasem na dojście do siebie i odpoczynek po intensywnych tańcach na parkiecie. Dzięki temu pracę w poniedziałek można zacząć z większą energią.

Jakie są wady wesela w piątek?

Piątkowe wesela mają również kilka wad. Najbardziej istotne z nich to:

Piątek to dzień roboczy

Piątek weekendu początek, ale jednak pozostaje to wciąż dzień roboczy. Wielu gości, wybierając się wtedy na ślub, musi więc brać urlop, aby na spokojnie przygotować się do tej ważnej uroczystości. O weselach w piątki Para Młoda powinna więc informować na tyle wcześnie, aby każdy zaproszony mógł zaplanować sobie wolne.

Trudność w zorganizowaniu poprawin

Kolejnym minusem może być kłopot w zorganizowaniu poprawin, jeśli te mają się odbyć na sali weselnej, w restauracji czy nawet w remizie. Sobotnie terminy są wciąż na tyle popularne, że miejsca te zwykle są zarezerwowane na kilka miesięcy do przodu. Piątkowy termin może więc być odpowiedni dla par, którym nie zależy na poprawinach.

Konieczność udzielenia dyspensy

Piątek pozostaje dla katolików dniem pokuty i postu. Wielu z nich, szczególnie osoby starsze, obowiązuje wywodząca się z tradycji wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Para Młoda powinna więc poprosić proboszcza parafii o udzielenie specjalnej dyspensy, która zwalnia z tego obowiązku.

Bardziej kłopotliwy dojazd

To przede wszystkim problem dużych miast. Dojazd do kościoła lub potem na salę weselną może być znacznie wydłużony za sprawą popołudniowych korków na ulicach. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu wesela.

Marzysz o wspaniałym weselu, które zaskoczy wszystkich gości?
Skontaktuj się z nami!
501 044 852

Przeczytaj na naszym blogu również: