Blog

Jak mądrze rozplanować rozkład stołów weselnych? Proste triki i porady

Współcześnie brak rozpiski stołów na przyjęciu weselnym i pozwolenie gościom na dowolne zajmowanie miejsc to jedno z większych ślubnych faux pas. Z góry wybrane krzesła dla gości przy odpowiednim stoliku pozwalają uniknąć niepotrzebnego zamieszania i przykrych sytuacji po przybyciu do lokalu. Ułożenie i rozkład stołów weselnych oraz przygotowanie odpowiedniej informacji dla przybyłych gości to jednak bardzo duże wyzwanie dla przyszłej Pary Młodej, sprawiające niemało problemów. Jak zrobić to mądrze i dobrze? Przedstawiamy pomocne, proste triki i garść cennych porad.

Jak rozplanować rozkład stołów na weselu?

Spis treści:

Jak ułożyć stoły na weselu?

Decyzje związane ze sposobem ułożenia stołów na weselu oraz właściwym ich rozplanowaniem dla gości niejednokrotnie spędza sen z powiek przyszłych Nowożeńców. Wybierając odpowiednie ułożenie, warto zwracać uwagę przede wszystkim na ilość gości i ich wiek, możliwości lokalu oraz styl i rodzaj imprezy (wesele tradycyjne lub nowoczesne). Dwa najczęściej spotykane sposoby ułożenia stołów na przyjęciu ślubnym to:

  • stoły prostokątne – rozmieszczone w różnych konfiguracjach (np. równolegle lub w kształt litery “U”, “L”, “E” albo “T”) to wybór klasyczny, pozwalający na zaoszczędzenie miejsca i polecany do mniejszych lokali;
  • stoły okrągłe (mieszczące od 6 do 12 osób) – nowoczesne i eleganckie rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się na większych salach weselnych, zapewniające wygodę, komfort i kameralną atmosferę.

Przeczytaj również: Stoły prostokątne czy okrągłe na weselu? Jakie rozwiązanie będzie idealne dla Ciebie i Twoich gości?

Dlaczego warto przypisać gościom odpowiednie miejsce przy stole?

Jeszcze kilkanaście lat temu podczas organizacji wesela nikt nie myślał o rozsadzaniu gości przy stołach i podpisywaniu miejsc personalizowanymi winietkami. Współcześnie jest to jednak must have każdego przyjęcia, a szczególnie takiego, na którym spodziewamy się większej ilości osób. Dlaczego to takie ważne? Ta czynność przede wszystkim:

  • pozwala uniknąć niepotrzebnego zamieszania i chaosu, a często również konfliktów w samodzielnym wyborze miejsc przez gości;
  • zapewnia spokój gościom, którzy nie muszą martwić się o to, gdzie będą siedzieć i czy zmieszczą się przy jednym stole z rodziną lub znajomymi;
  • sprawia, że goście skupiają się na początkowych elementach wesela – toaście, życzeniach, pierwszym tańcu, zamiast na zajmowaniu najlepszych (w ich ocenie) miejsc;
  • pozwala na posadzenie obok siebie par, rodzin z dziećmi czy osób w podobnym wieku, którym przy stole z pewnością nie zabraknie tematów do rozmów.

Zdaniem eksperta

Rozkład stołów i rozplanowanie miejsc to ciężki orzech do zgryzienia dla Pary Młodej. Wszystko trzeba przemyśleć tak, żeby goście czuli się komfortowo i swobodnie. Złe konfiguracje lub zupełna samowolka może skutkować konfliktami, zepsuciem atmosfery i jednocześnie całej imprezy – mówi Jakub Mendyka z Twój Dzień.

Jak rozplanować rozkład stołów weselnych? Triki i porady

Czy jest jakiś złoty środek, który pozwala na bezkonfliktowe i swobodne rozsadzenie gości? Niestety nie. Do tego zadania należy podejść z niezwykłą delikatnością i rozsądkiem. Im większe wesele, tym trudniej rozplanować rozkład miejsc. Na szczęście istnieją pewne proste triki i porady, które mogą pomóc Parze Młodej w odpowiednim ułożeniu gości przy weselnych stołach. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

  1. Miejsce honorowe zawsze zajmują Nowożeńcy. Mogą siedzieć przy dwuosobowym stole lub mieć po bokach rodziców albo świadków z ich partnerami.
  2. Niedaleko Młodej Pary dobrze usadzić świadków. Ma to przede wszystkim względy praktyczne – są oni prawą ręką organizatorów imprezy i często pomagają przy wielu czynnościach.
  3. Im bliższa rodzina lub przyjaciele, tym bliżej Pary Młodej powinni się znajdować.
  4. Rodziny powinny siedzieć przy wspólnym stole.
  5. Młodsze dzieci muszą pozostawać pod opieką rodziców – osobny stół dla niepełnoletnich sprawdzi się jedynie wtedy, gdy będą to nastolatkowie.
  6. Najlepiej dopasować gości pod względem wieku (starsi ze starszymi, młodzi z młodymi) lub zainteresowań – jeśli się nie znają, nie zabraknie im tematów do rozmów przy wspólnym stole.
  7. Warto ponumerować stoły, a przed wejściem do sali weselnej umieścić przygotowaną rozpiskę z imionami i nazwiskami gości (wydrukowaną dużymi i łatwymi do odczytania literami, najlepiej czcionką bezszeryfową). Przy talerzyku można również umieścić dodatkowe, personalizowane winietki.
  8. Usługodawcy, czyli na przykład DJDJ wodzirej lub orkiestra, a także fotograf, kamerzysta czy wedding content creator powinni mieć osobny stolik.

W jaki sposób zapewnić gościom najlepszą zabawę na weselu?

Goście weselni przy stole spędzają dużo czasu, warto więc zapewnić im jak najlepsze towarzystwo i swobodną atmosferę. Jednak aby przyjęcie pozostało niezapomniane i wzbudzało jeszcze więcej pozytywnych emocji, dobrze jest zorganizować przybyłym dodatkowe atrakcje. Świetnie sprawdzą się między innymi:

  • fotobudka, fotolustro lub fotobudka 360;
  • księga gości;
  • dekoracyjne oświetlenie;
  • wydzielona strefa chill, coctail bar lub prosecco van;
  • pokaz sztucznych lub zimnych ogni, kolorowy dym, lampiony.
Chcesz zorganizować niezapomnianą zabawę weselną?
Skontaktuj się z nami!
501 044 852

Przeczytaj na naszym blogu również: