Muzyka to jedna z tych rzeczy, bez której trudno wyobrazić sobie udane wesele. Nic w tym dziwnego – to ona buduje klimat przyjęcia, w jej rytm bawią się goście i o niej najczęściej rozmawia się po zakończeniu uroczystości. Można pokusić się o stwierdzenie, że muzyka stanowi niejako wyznacznik dobrego wesela.Dlatego Para Młoda powinna dołożyć wszelkich starań, by oprawa muzyczna na ich przyjęciu stała na najwyższym poziomie i była dobrze przygotowana. Na co zwrócić uwagę i jakich błędów się wystrzegać, planując muzykę na ślub? Oto kilka pomocnych wskazówek.
- Spotkajcie się na żywo z Dj-em lub orkiestrą
- Upewnijcie się, że DJ lub zespół będą przygotowani
- Wybierzcie zróżnicowany repertuar muzyki
- Stwórzcie listę piosenek “zakazanych” na weselu
- Dbajcie o właściwą głośność muzyki na przyjęciu
- Ustalcie czas pracy zespołu lub Dj-a
- DJ czy zespół muzyczny?
Spotkajcie się na żywo z Dj-em lub orkiestrą
Wybór odpowiedniego zespołu muzycznego lub DJ-a powinien być dobrze przemyślany. Wiele Par Młodych bagatelizuje ten aspekt: bierze pod uwagę jedynie najbardziej atrakcyjne ceny lub polega jedynie na nagraniach zamieszczonych w Internecie, które mogą mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. Nic nie zastąpi spotkania na żywo, usłyszenia głosu wokalisty, poznania aparycji wodzireja. To też świetny sposób na zadanie pytań Dj-owi, rozmowę o swoich oczekiwaniach, przedstawienie pomysłu na zabawy, krótką charakterystykę zaproszonych gości. Jeszcze lepiej, gdy przed podjęciem decyzji istnieje możliwość usłyszenia i zobaczenia muzyków na innym przyjęciu – to najlepsza metoda na przekonanie się, czy potrafią oni poderwać ludzi do tańca. Oprawa muzyczna to zdecydowanie zbyt ważny aspekt organizacji wesela.
Upewnijcie się, że DJ lub zespół będą przygotowani
Profesjonalni usługodawcy sami dopytają, dla ilu gości będzie odbywało się przyjęcie i gdzie znajduje się sala weselna.
Zdaniem eksperta
Warto się jednak upewnić, że wybrany przez nas zespół czy DJ poważnie podchodzi do tematu i zechce wcześniej przyjechać na salę, poznać jej wygląd, sprawdzić akustykę, czy rozmieszczenie kontaktów do podłączenia sprzętu muzycznego. Z pewnością każda Para Młoda wolałaby uniknąć sytuacji, w której wchodzi wraz z gośćmi na przyjęcie, a orkiestra dopiero w pośpiechu rozkłada urządzenia – mówi Szymon Mosiołek z Twój Dzień.
Wybierzcie zróżnicowany repertuar muzyki
Podczas wesela w jednym pomieszczeniu spotykają się ze sobą ludzie z kilku różnych pokoleń, a każde z nich charakteryzuje inny gust muzyczny. Sprawienie, by każdy z gości był zadowolony i usatysfakcjonowany, to nie lada wyzwanie, które trzeba powierzyć odpowiedzialnej osobie. Oczywiście to do Młodej Pary należy ostateczny wybór repertuaru, ale największym błędem jest upieranie się przy jednym gatunku. Takie podejście jeszcze nigdy nikomu nie wyszło na dobre. Playlista weselna powinna być bardzo zróżnicowana – musi zawierać zarówno najnowsze przeboje, jak i hity wszech czasów, polskie klasyki, weselne szlagiery, muzykę klubową, latino, filmową oraz nieśmiertelne disco polo, które każdy zna, choć oficjalnie nikt nie słucha. Dobry DJ sprawi, że goście będą tak samo dobrze bawili się do najsłynniejszych przebojów Abby, jak i popularnych hitów Zenka Martyniuka.
Stwórzcie listę piosenek “zakazanych” na weselu
Różnorodność w doborze repertuaru muzycznego nie oznacza kompletnej swobody. Warto wraz ze swoją drugą połówką stworzyć tak zwaną listę piosenek zakazanych, które pod żadnym pozorem nie będą mogły wybrzmieć podczas wesela. Mogą to być utwory, które źle wam się kojarzą, szczególnie ich nie lubicie, nie pasują do przyjęcia lub ich tekst nasycony jest wulgaryzmami. Wykaz piosenek zakazanych powinien trafić do DJ-a lub zespołu jakiś czas przed uroczystością, by mogli oni dostosować wybrany repertuar do wskazanych przez was preferencji. To proste działanie zapewni Młodej Parze spokój podczas zabawy weselnej i pozwoli uniknąć przykrych sytuacji.
Dbajcie o właściwą głośność muzyki na przyjęciu
Nie bez powodu wesele nazywa się huczną imprezą, ale warto mieć pod kontrolą głośność muzyki podczas przyjęcia. Powinna być ona idealnie wyważona, aby możliwe były zarówno szalone tańce na parkiecie, jak i swobodne rozmowy przy stole. Zbyt głośne dźwięki, szczególnie przez dłuższy czas, mogą w końcu stać się irytujące dla tych gości, którzy pragną prowadzić spokojną konwersację. Miejcie na uwadze, że dla wielu spośród zaproszonych wasze przyjęcie jest okazją do spotkania z krewnymi i znajomymi, na które nie ma czasu w ciągu roku. Zapewnijcie im możliwość rozmowy, a jednocześnie zadbajcie o tych, którzy przy dobrej muzyce chcą się bawić na parkiecie do białego rana.
Ustalcie czas pracy zespołu lub Dj-a
Czas pracy zespołu muzycznego czy wodzireja zależy od umowy, jaką podpiszecie. Upewnijcie się, że jest ona jasna dla obu stron i dostosujcie ją do potrzeb waszego przyjęcia. Zwykle czas pracy rozpoczyna się od przyjazdu Państwa Młodych na salę i trwa przez określoną w umowie liczbę godzin. Jeśli wiecie, że wasi goście są wytrwali i zależy wam na zabawie do białego rana, zapytajcie, czy orkiestra zgodzi się przedłużyć swój występ i na jakich warunkach. Najgorszy scenariusz to ten, w którym o trzeciej nad ranem, gdy parkiet jeszcze pęka w szwach, zespół zaczyna pakować do futerałów swój sprzęt.
DJ czy zespół muzyczny?
Wiele osób zastanawia się, czy lepszym wyborem na przyjęcie będzie DJ czy zespół muzyczny. Kiedyś nie wyobrażano sobie wesela bez orkiestry, ale dziś Pary Młode coraz częściej decydują się właśnie na DJ-a. Ten wybór ma wiele plusów: niemal nieograniczony repertuar, większe możliwości niż wokalista, puszczanie muzyki na specjalne zamówienie. Dodatkowo można wybrać DJ-a wodzireja, który dodatkowo zadba o poprowadzenie zabaw weselnych.