Muzyka jest jednym z najważniejszych elementów wesela. Buduje odpowiedni klimat, sprzyja dobrej zabawie, podrywa do tańca i zachęca do wejścia na parkiet. Wybór profesjonalnego DJ-a lub orkiestry weselnej to bardzo ważny element przygotowań. Podjęcie decyzji nie jest jednak łatwe, a każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Niezależnie od tego, na którego z usługodawców się zdecydujemy, warto przestrzegać kilku ważnych zasad. Jakie są najczęstsze błędy, popełniane przy wyborze DJ lub orkiestry na wesele? Podpowiadamy, czego się wystrzegać!
Spis treści:
- # Błąd 1: Zwlekanie z rezerwacją usługodawców
- # Błąd 2: Brak dbałości o doświadczenie
- # Błąd 3: Brak zainteresowania sprzętem
- # Błąd 4: Brak zawarcia pisemnej umowy
- # Błąd 5: Brak porównywania ofert, czytania opinii i referencji
- # Błąd 6: Brak spotkania twarzą w twarz
- # Błąd 7: Nieomówienie oczekiwanej playlisty
# Błąd 1: Zwlekanie z rezerwacją usługodawców
Podstawowym błędem Par Młodych, które zaczynają organizację ślubu i wesela, jest złudne wrażenie, że na wszystko jest czas. Warto pamiętać, że najlepsi w swoim fachu usługodawcy rezerwowani są miesiące, a nawet lata przed datą uroczystości. Jeśli zależy nam na profesjonalnym DJ-u lub orkiestrze, poszukiwania dobrze jest rozpocząć już na samym początku przygotowań. Im później, tym gorzej – może okazać się, że większość usługodawców odpowiedzialnych za muzykę nie ma już dostępnych terminów.
Zdaniem eksperta
Przygotowanie wesela to wbrew pozorom bardzo trudne przedsięwzięcie. Wymaga świetnej organizacji i terminowości. Do załatwienia jest mnóstwo spraw, do podpisania wiele umów, do ustalenia szereg szczegółów. W natłoku obowiązków łatwo się pogubić. Doskonałym rozwiązaniem dla Par Młodych jest prowadzenia planera lub terminarza, w którym będzie zanotowane lista zadań do wykonania – mówi Jakub Mendyka z Twój Dzień.
# Błąd 2: Brak dbałości o doświadczenie
Dobra muzyka jest podstawą udanego wesela. W tym aspekcie nie można sobie pozwolić na bylejakość – goście z pewnością zauważą brak doświadczenia czy profesjonalizmu i nie będę się dobrze bawić. DJ lub zespół powinni umieć rozruszać salę weselną – poderwać do tańca, zachęcić do śpiewu i zabawy. Doświadczenie pozwoli dobrać repertuar i rodzaj granej muzyki do gości obecnych na parkiecie. Nie ma tu miejsca na monotonność i nudę. Dodatkowym atutem jest zatrudnienie DJ-a wodzireja, który sprawdzi się w roli konferansjera i przygotuje specjalne atrakcje.
# Błąd 3: Brak zainteresowania sprzętem
Kolejnym błędem często popełnianym przez Pary Młode jest brak zainteresowania sprzętem, jakim dysponuje DJ lub orkiestra. Usługodawca sam powinien zaprezentować instrumenty lub urządzenia, na których pracuje – opisać ich możliwości i ewentualne ograniczenia. Świadczy to o profesjonalnym podejściu i rzetelności. Sprzęt DJ-ski oraz instrumenty muzyczne, a także inne elementy (na przykład nagłośnienie), powinny być w dobrym stanie. Wszelkie ślady niedbałości powinny wywołać niepokój.
# Błąd 4: Brak zawarcia pisemnej umowy
Słowne ustalenia i zaufanie do usługodawcy jest ważne, ale brak pisemnej umowy to bardzo poważne niedopatrzenie, które może mieć groźne konsekwencje. Umowa zawiera wszelkie niezbędne informacje dotyczące rodzaju i zakresu wykonywanych usług, warunków płatności, a także zasad ewentualnego anulowania zlecenia. Taki podpisany dokument jest również podstawą do uzyskania zwrotu środków i odszkodowania w przypadku niewywiązania się z umowy przez którąś ze stron. Chyba żadna Para Młoda nie chciałaby przeżyć sytuacji, w której przychodzi na salę weselną, a tam… nie ma muzyków!
# Błąd 5: Brak porównywania ofert, czytania opinii i referencji
W opisach ofert wszystko pięknie wygląda, ale rzeczywistość może się różnić od zawartości portfolio. Dlatego zawsze warto czytać opinie i referencje, które wystawili poprzedni klienci. Dobrze również porównywać oferty pod względem kosztów, ale też dostępności sprzętu oraz jakości świadczonych usług. Warto pamiętać, że wysoka cena usługodawcy nie jest jednoznaczna z najwyższym profesjonalizmem.
# Błąd 6: Brak spotkania twarzą w twarz
Nic nie zastąpi rozmowy twarzą w twarz. DJ lub zespół muzyczny to osoby, które mają pomóc przygotować najważniejszy dzień w życiu narzeczonych. Dobrze więc wiedzieć, jak wyglądają i spotkać się z nimi na etapie organizacji przyjęcia weselnego. Pozwoli to poznać ich charyzmę i osobowość, które są bardzo ważne pod względem zachęcenia gości do wejścia na parkiet. To również doskonała możliwość na zadawanie pytań, wyjaśnianie oczekiwań oraz negocjowanie warunków umowy.
# Błąd 7: Nieomówienie oczekiwanej playlisty
Dużym błędem jest także nieomówienie z DJ-em lub orkiestrą oczekiwanego repertuaru. Oczywiście można pozostawić muzykom wolną rękę i zaufać ich doświadczeniu, ale może przez to wyniknąć sporo nieporozumień. Wiele usługodawców prosi Młode Pary o przygotowanie listy preferowanych utworów lub doboru muzyki. Często również znajdują się na nich piosenki zakazane, których Młodzi nie chcą słyszeć na swojej imprezie. W przypadku orkiestry rozmowa o repertuarze pozwoli ocenić możliwości zespołu. DJ natomiast będzie dzięki temu wiedział, na jakich gatunkach muzycznych opierać zabawę.
Przeczytaj na naszym blogu również: