Niemal każda Panna Młoda marzy o weselu jak z bajki. Branża ślubna pozwala urzeczywistnić te pragnienia, podejmując się realizacji nawet najbardziej fantazyjnych pomysłów. Coraz więcej osób chce świętować ten ważny dzień w życiu na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy zawsze wyobrażaliście sobie uroczystość zaślubin w plenerze, czy zainspirowały Was piękne zdjęcia z internetu, może być to świetny pomysł. Taka forma ceremonii ma wiele zalet, ale też wymaga znacznej ilości pracy. W artykule dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę, jakich formalności dopełnić, aby wesele w plenerze było niezapomniane. Zapraszamy do lektury.
- Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze? Niezbędne formalności i koszty
- Czy można wziąć kościelny ślub w plenerze?
- Gdzie zorganizować ślub w plenerze?
- O czym warto pamiętać, decydując się na ślub plenerowy?
Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze? Niezbędne formalności i koszty
Chociaż wesela plenerowe w stylu boho i rustykalnym to najgorętszy trend w branży ślubnej, wciąż są rzadziej wybierane niż te w salach weselnych, choć marzy o nich niejedna Para Młoda. Z roku na rok wzrasta liczba osób, które decydują się na ceremonię w środku lasu, na plaży, polanie czy nawet w ogrodzie. Dużo łatwiej zorganizować jest uroczystość cywilną, niż ślub kościelny, choć jeszcze przed rokiem 2015 nie było to takie proste. Wszystko zmieniło się za sprawą nowelizacji ustawy. Wystarczy ustalić datę i wypełnić te same formalności, które dotyczą się ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz złożyć pisemny wniosek o udzielenie przez urzędnika państwowego ślubu w plenerze. Co istotne ma on prawo do odmowy ze względu na niestosowne miejsce ślubu, brak odpowiedniej formy lub gdy stwierdzi, że lokalizacja zagraża bezpieczeństwu uczestników uroczystości.
Zdaniem eksperta
Pary, które zdecydowały się na organizację ślubu w plenerze, muszą liczyć się z wyższymi kosztami. Nie chodzi tutaj jedynie o dekorację czy oświetlenie, ale o opłaty, które trzeba wnieść do urzędu. W przypadku ślubu cywilnego zazwyczaj pobierana jest kwota w wysokości 1000 zł, w którą wliczony jest strój urzędnika, patery na obrączki, a także ich konserwacja, zakup insygniów z wizerunkiem orła, wynagrodzenie dla zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego oraz koszt dojazdu na miejsce ceremonii – mówi Szymon Mosiołek z Twój Dzień.
Czy można wziąć kościelny ślub w plenerze?
Znacznie bardziej skomplikowaną sprawą jest kwestia zorganizowania ślubu kościelnego w plenerze. W tym wypadku również trzeba złożyć wniosek najlepiej do biskupa. Razem z nim należy przedstawić konkretne argumenty przemawiające za zawarciem związku małżeńskiego poza murami kościoła. Nigdzie nie znajdziemy wymienionych kryteriów, które pozwalają na uzyskanie takiej zgody. Warto zrobić to z dużym wyprzedzeniem, gdyż na rozpatrzenie prośby można czekać nawet 12 miesięcy, przy czym nie ma nawet żadnej gwarancji, że jakakolwiek odpowiedź nadejdzie.
Gdzie zorganizować ślub w plenerze?
Dobór miejsca na ślub plenerowy jest jednym z najistotniejszych elementów planowania uroczystości. Najchętniej wybierane są ogrody, łąki, polany w lesie, plaże nad jeziorem lub morzem. Miejsce musi jednak spełniać wymogi bezpieczeństwa. Warto wybrać przestrzeń, gdzie nie będą przeszkadzać Wam przypadkowe osoby. Przy planowaniu należy pamiętać o uwzględnieniu liczby zaproszonych gości. Innego obszaru będziecie potrzebować w przypadku kameralnej uroczystości, a zupełnie czegoś innego, gdy macie zamiar zaprosić dużą rodzinę i znajomych. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziecie organizować wesele w tym samy miejscu, w którym złożycie przysięgi? Co w razie niepogody? Czy w pobliżu znajduje się odpowiedni budynek, altana, w którym możecie zawrzeć ślub, albo miejsce na rozłożenie namiotu?
O czym warto pamiętać, decydując się na ślub plenerowy?
Ślub i wesele w plenerze to marzenie wielu osób, jednak na drodze do jego organizacji stają nie tylko formalności. Przyszli małżonkowie muszą zadbać także o zagospodarowanie miejsca uroczystości. Należy zaplanować, gdzie umieścić stół dla urzędnika oraz przygotować krzesła, na których będą mogli usiąść wasi gości, parasole lub namioty zapewniające cień w upalny dzień. Jeśli zdecydujecie się wziąć ślub cywilny, ustalcie na samym początku, kto odpowiada za godło.
Oświetlenie i dekoracje na ślubie w plenerze
Aby wymarzony ślub w plenerze przebiegał w iście filmowej scenerii, należy przemyśleć klimat i styl wesela. Najważniejsze dekoracje na ślubie na plaży, ogrodzie czy parku stanowi różnego rodzaju oświetlenie. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone lampiony, girlandy i lampki, zapewnią niezapomniany nastrój. Warto więc przyłożyć się do tego elementu. Na rynku istnieje firmy, które specjalizują się w dekoracji światłem miejsca uroczystości.
Zastanawiasz się czy oświetlenie ma znaczenie podczas wesela? Zapraszamy do naszego artykułu: Dlaczego odpowiednie oświetlenie sali weselnej jest tak ważne?
Catering na ślub w ogrodzie
Organizując ślub na świeżym powietrzu, nie możemy zapomnieć o jedzeniu. Uroczystość w plenerze nie musi oznaczać rezygnacji ze smacznych dań. Najwygodniejszym wyborem wydaje się skorzystanie z usług cateringowych lub przygotowanie oryginalnych i lokalnych potraw z grilla.
Plan B w razie niepogody
Ślub w plenerze rządzi się swoimi prawami, a największą niewiadomą jest pogoda. Nawet w okresie lipca czy sierpnia zaskoczyć może was deszcz lub znacznie niższa temperatura niż zakładaliście. Oczywiście przelotne opady nie powinny zakłócić imprezy, ale ulewa lub burza już tak. Dlatego jeśli decydujecie się na ceremonię w ogrodzie, musicie mieć przygotowaną alternatywę, czyli zadaszone miejsce w pobliżu. Z tego względu najlepsze miejsce na ślub cywilny lub też kościelny będzie niedaleko lokalu. Możecie też zdecydować się na rozstawienie namiotów z elegancką galą i drewnianą podłogą.