Blog

Jaki utwór wybrać na wejście Pary Młodej do kościoła?

Wejście Pary Młodej do kościoła to wyjątkowy moment, który otwiera całą uroczystość. Wszystkie oczy skierowane są na narzeczonych, który za kilka chwil złożą przed ołtarzem przysięgę małżeńską. Nie brakuje łez wzruszenia, uśmiechów i dreszczy, które z emocji przebiegają po ciele. Ten niezwykły czas można jeszcze bardziej ubarwić, decydując się na oprawę muzyczną ślubu i wybierając odpowiednią pieśń kościelną. Jaki jednak utwór wybrać i na co zwracać uwagę? Podpowiadamy!

Jaka pieśń na wejście Pary Młodej do kościoła?Spis treści:

Czym jest oprawa muzyczna ślubu i czy warto się na nią zdecydować?

Ślub i wesele to niełatwe przedsięwzięcie organizacyjne. Trzeba znaleźć odpowiednią salę weselną, fotografa, wybrać DJ-a lub orkiestrę, zapewnić gościom atrakcje takie jak fotobudka czy dekoracyjne oświetlenie, a do tego dochodzi sporo formalności. W tym wszystkim nie można zaniedbać samej uroczystości w świątyni, w tym kwiatów przy ołtarzu oraz oprawy muzycznej ślubu kościelnego. Może ona występować w dwóch wariantach: podstawowym i rozszerzonym. Ten pierwszy oznacza, że korzystamy jedynie z usług kościelnego organisty, natomiast w drugim przypadku zatrudniamy osoby zewnętrzne (zespół lub solistkę), które ubarwią śpiewem i dźwiękami instrumentów uroczystość. Z pewnością warto zadbać o piękną oprawę muzyczną ślubnej ceremonii, ponieważ:

  • muzyka wprowadza wyjątkowy nastrój i klimat – sprawia, że ślub jest niezwykły i podniosły;
  • znacząco oddziałuje na emocje, powoduje wzruszenie i zachwyt;
  • dzięki niej goście o wiele bardziej wczuwają się w wyjątkowość wydarzenia;
  • w przypadku obecności kamerzysty – mogą powstać piękne ujęcia z pieśniami w tle.

Zdaniem eksperta

Wybór oprawy muzycznej zawsze zależy od Młodych. Czasem wystarczy im kościelny organista, czasem obecność solistki, duetu, kwartetu lub całego zespołu. Bardzo popularne w kościele są utwory grane na skrzypcach, a czasem również na gitarze i trąbce. Pieśni z pewnością sprawiają, że uroczystość nabiera romantycznego charakteru i o wiele bardziej podoba się gościom. Bardzo ważny jest jednak wybór odpowiedniego repertuaru – mówi Jakub Mendyka z Twój Dzień.

W jaki sposób Para Młoda wchodzi do kościoła?

Istnieją dwa tradycyjne sposoby na wejście Pary Młodej do świątyni. Są to:

  • sposób łaciński – narzeczeni wchodzą do kościoła razem; wprowadza ich kapłan, który z krzyżem wychodzi po nich przed próg świątyni;
  • sposób anglosaski – dziś został okrojony do wprowadzania Panny Młodej przez ojca (albo inną ważną osobę) do kościoła, gdzie przed ołtarzem czeka już Pan Młody i świadkowie.

O czym pamiętać, wybierając utwory do kościoła?

Wkroczenie Pary Młodej do kościoła otwiera ceremonię zaślubin. Pierwszy utwór, który wybrzmiewa, zawsze jest zapamiętany najlepiej – powinien więc być wybierany ze szczególną starannością. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach, które pomogą podjąć ostateczną decyzję, a przy tym często uniknąć nieprzyjemności i konsternacji.

  1. Msza święta zalicza się do sfery Sacrum, przez co rządzi się swoimi prawami. Utwory grane w kościele powinny zaliczać się do grona pieśni liturgicznych lub religijnych. Warto pamiętać, że nie chodzi o samą melodię, ale również o słowa. Teksty popularnych piosenek często zawierają wyrażenia, które w świątyni nie powinny wybrzmiewać. Należy więc dbać o poczucie dobrego smaku i szanować miejsce, w którym odbywa się uroczystość.
  2. Jeśli wybraliśmy pieśń ślubną, która nie do końca zalicza się do grona tych liturgicznych, zawsze warto skonsultować to z księdzem. Niektórzy kapłani nie zgadzają się na granie na przykład popularnego ostatnio utworu „Hallelujah” Leonarda Cohena.
  3. Warto poświęcić trochę czasu na przesłuchanie kilku lub kilkunastu pieśni na ślub i wybrać te najpiękniejsze, które najbardziej chwytają nas za serce. Liczy się melodia, brzmienie, a także sam tekst. Listę pieśni i pomoc w doborze utworu na pewno zaoferują też muzycy.
  4. Wejściu do kościoła nie zawsze musi towarzyszyć pieśń – równie dobrze może to być sama linia melodyczna. Popularne są na przykład utwory najsłynniejszych muzyków: Franza Schuberta, Wolfganga Amadeusza Mozarta czy Jana Sebastiana Bacha (szczególnie Ave Maria).

Czy pieśni na ślub zawsze można sobie wybrać samemu?

Wybór pieśni w zdecydowanej większości przypadku zależy od Pary Młodej. Zdarza się jednak, że kapłani w mniejszy lub większy sposób ingerują w repertuar, dlatego zawsze warto wcześniej uzgodnić z księżmi i organistą wszystkie szczegóły uroczystości. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zdenerwowania zarówno jednej, jak i drugiej strony. Dobrze jest zapytać również o tekst psalmu oraz marsz weselny.

Kilka propozycji utworów na wejście Pary Młodej do kościoła

Nadszedł ten wielki dzień – zawarcie sakramentu małżeństwa. Jaka pieśń powinna wybrzmieć na rozpoczęcie liturgii, podczas wejścia narzeczonych do kościoła? Poniżej kilka propozycji.

  • „Prawo miłości”.
  • „Ty tylko mnie poprowadź”.
  • „Hymn o miłości”.
  • „Rękę ci daję”.
  • „Gdy się łączą ręce dwie w imię Boże”.
  • „Bo jak śmierć potężna jest miłość”.
  • „Nie bójcie się żyć dla miłości”.
  • „Prowadzeni za rękę przez Boga”.
  • „Stoję dziś”.
  • „Wśród tylu dróg poprowadź serce me”.
Chcesz zorganizować ślub i wesele, które zapamiętają wszyscy goście?
Skontaktuj się z nami!
501 044 852